İSEÇ Şartnameleri » İş Sağlığı ve Çevre

İş Sağlığı ve Çevre

  1. Yakıt buharı ve kokusu yoğun olan yerlerde maskesiz olarak hava teneffüs edilmemelidir.
  2. Yakıt ve yağa temas edilmesi durumunda eller ve temas eden tüm bölgeler bol sabun ve su ile yıkanmalıdır.
  3. Güneş altında veya soğuk havada koruyucu şapka takmadan çalışılmamalıdır.
  4. Montaj ve servis işi sırasında istasyon yetkilileri ile gereksiz tartışmalara girilerek ruh sağlığına zarar verilmemelidir.
  5. Sigara sağlığa zararlıdır. Direkt içilmesi ve dumanı sağlığınızı ciddi şekilde tehdit eder. Sigara istasyonlarda patlamalara sebep olur, yaralanmalara, yanmalara ve ölümlere sebebiyet verir. Benzin yanmaz ancak buharı parlama derecesi oldukça düşük olduğu için kolayca yanabilir ve patlamalara sebep olur. -45 ºC sıcaklıkta bile benzin buharı oluşur. Basit bir hesaplama ile 1 litre benzinin buharlaşması durumunda 300 litre kadar benzin buharı oluşur. Benzin buharı havadan 3–4 kat daha ağırdır. Bu koşullar özellikle kapalı ortamlarda ciddi tehlike arz etmektedir. Benzin düşük ısılarda bile buhar çıkaran bir sıvıdır. Benzin buharı durgun havada dağılmaz. Yoğunluğu havadan daha fazla olduğu için yüzeyde ya da çukur yerlerde birikir. Hava ile karıştığında bir kıvılcımla kolayca parlayabilir. Böyle bir durum karşısında sürekli benzin buharı kontrol edilmelidir.
  6. Montaj ve Servis sırasında çevre görüntüsüne zarar verecek hiç bir malzeme ortada bırakılmamalıdır.
  7. Çevreye zarar verecek hiç bir kimyasal atık, pil, kablo fazlalıkları montaj ve servis bölgesinde bırakılmamalıdır, Atık ayrışımı yapılarak plastik, metal, kağıt, pil vb. atıklar geri dönüşüme kazandırılmalıdır. Tehlikeli atıklar (atık yağ, atık yağ kabı, yakıt bulaşmış üstübü, kum vb.) yetkili kurumlara verilmelidir.
  8. Servis ve Montaj şirketi iş yeri iç ve dış görünüşü düzgün ve temiz olmalıdır,
  9. Servis ve montaj taşıtlarının egzoz muayeneleri zamanında yapılmalıdır,
  10. Servis ve montaj taşıtları sürekli temiz tutulmalıdır.
© Asis Otomasyon ve Akaryakıt Sistemleri A.Ş.
Sitede kullanılan hiçbir yazılı ve/veya görsel içerik izinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz.